Namai

Privatus namas ir valymo įrenginiai

Lietuvoje sparčiai plečiantis privačių namų kvartalams, naujoms statyboms užgulus buvusius kolektyvinius sodus, naujieji gyventojai susiduria ir dar viena problema – tai nuotekų tvarkymas. Dažniausiai toliau nuo miestų centralizuoto nuotekų surinkimo ir valymo nėra, tad namų savininkai tuo pasirūpinti turi patys. Tokiu atveju valymo įrenginiai yra dar viena sritis, kur kiekvienas besistatantis namą turi investuoti ir pinigų, ir laiko pasirinkimui.

Žinoma, jeigu statotės namą Kaune ir yra galimybė prisijungti prie centrinio nuotekų surinkimo, geriau tuo ir pasinaudoti. Tačiau gražu ne visas Kaunas tą gali pasiūlyti. Kai kurie priemiesčiai ir rajonai yra autonomiški šiuo klausimu, ir kiekvienas nuotekomis rūpinasi taip, kaip reglamentuoja taisyklės ir kaip pasirenka. O būdų yra gana įvairių.

Valymo įrenginiaiVienas paprasčiausių, bet turbūt prasčiausių pasirinkimų (žinoma, kalbant apie legalius būdus nepilant nuotekų tiesiai į upę) – tai rezervuaro statymas ir nuotekų kaupimas. Tokiu atveju jūs tiesiog sandėliuojate nuotekas didelėse talpose ir kas porą mėnesių mokate už jų išsiurbimą ir išvežimą. Toks būdas pigesnis nei valymo įrenginiai, bent jau įrengimo metu. Kita vertus, kiekvienas nuotekų išvežimas kainuoja tikrai nepigiai, tad poros metų laikotarpyje toks taupymas visai nepasiteisina.

Modernus, šiuolaikiškas ir patogus būdas tvarkyti nuotekas – tai valymo įrenginiai. Viskas ko jums reikia, tai pati valymo talpa, kurioje cirkuliuoja jūsų nuotekos ir pastoviai tiekiamas oras jų skaidymui, orapūtė, aprūpinanti bakterijas taip reikalingu deguonimi, ir infiltracinis šulinys, kur jau išvalytas vanduo gali grįžti atgal į gruntą. Jeigu yra galimybė, valymo įrenginiais išvalytą vandenį galima leisti tiesiai į melioracijos griovius ar net upelius. Toks vanduo yra jau praktiškai nebeturi biologiškai skaidžių medžiagų, tad patekęs į upelį deguonies trūkumo ir žuvų dusimo čia jau nesukels.

Vis tik dažnas dar bijo pagalvoti apie valymo įrenginius vien dėl gana nemažos jų kainos. Kita vertus, tokie prielaida daroma per daug iš anksto. Jeigu turite bent paauksuotas rankas ir esate nusiteikęs viską susimontuoti pats, pats valymo įrenginys su orapūte jums gali tekainuoti apie tūkstantį eurų. Kainos gana svyruoja ir Kaune, ir kituose Lietuvos miestuose, tačiau tai dažniausiai priklauso nuo pačio įrenginio tipo. Vieni valo nuotekas geriau, kiti blogiau. Vieni skirti vos keturių asmenų šeimos poreikiams, tuo tarpu kitus galima montuoti bendrai su kaimynais ir to tikrai pakaks. Netgi galima statytis valymo įrenginius visam kvartalui, kaip dažnai daro ir tokių komercinių gyvenamųjų kvartalų vystytojai.