Patirtis rodo, kad patogiausias pagrindinių turto rūšių, tinkančių prievolės vykdymui užtikrinti, grupavimo būdas, būtų toks:
I. Ilgalaikis turtus
a. Nekilnojamasis turtas:
1) nuosavus;
2) išnuomotas.
b. Vidaus įrengimai
c. Mechanizmai ir kt.
2. Nematerialios teisės a. Patentai, prekių ženklai ir kt.
b. Autorinės teisės
c. “Gera valia” (Good will)
3. Trumpalaikis turtas
a. Inventorius (priemonės)
b. Gautinės pajamos
4. Turto klasifikacijos pakeitimas
a. Prekės, apibrėžtos rūšiniais požymiais
b. Pajamos
Akivaizdu — dėl to nekyla jokių ginčų išsivysčiusiose šalyse — kad viešas nekilnojamojo turto įregistravimas turi būti vienintelis būdas reikalavimui iš įkeisto nekilnojamojo turto patenkinti. Nekilnojamojo turto, kuriuo užtikrintos prievolės, registravimas pagal jo buvimo vietą yra patogus ir nekilnojamasis turto pobūdis supaprastina patį išieškojimo procesą. Tačiau toks registravimas negali būti taikomas kilnojamajam turtui. Ši problema sprendžiama sukuriant nacionalinius registrus tokiam kilnojamajam turtui kaip automobiliai, lėktuvai ir laivai, kuriuos lengva identifikuoti. Tačiau ką, pavyzdžiui, daryti su gamybine įranga, sumontuota gamyklos pastate? Tokiu atveju svarbu, kad įstatymų leidėjai apsispręstų, ar toks integruotas įrenginys bus laikomas nekilnojamojo turto dalimi. Sprendimą dėl kilnojamojo ir nekilnojamojo turto skirtumų reikia priimti ne remiantis teorinėmis prielaidomis, o labiau atsižvelgiant į tai, koks suskirstymas būtų parankesnis skolininkui. Jeigu įrenginys gamykloje “nusidėvi”, iš tokio įrenginio, kaip iš prievolės vykdymu užtikrinančios priemonės, bus sunku išieškoti pinigus. Svarbu ir tai, jog kai įrenginys vertinamas kaip nekilnojamojo turto dalis, jis padidina gamyklos vertę, kartu tokiu būdu palengvina ir jos kreditavimą, nes kreditorius, kuriam prievolės užtikrintos tokiu nekilnojamuoju turtu, gali būti tikras, jog gamykla nenukentės, jeigu bus vykdomi išieškojimai kreditoriams, prievolės kuriems yra užtikrintos kilnojamuoju turtu.
Kitas aspektas, kuriuo praktiniai sumetimai svarbesni už teorinius, susijęs su “gera valia”. “Gera valia” (šiuo atveju) parodo pirkėjų paklausą. Kartais finansavimo sumetimais gali būti geriau “gerą valią” laikyti kilnojamuoju turtu. Pavyzdžiui, parduotuvės savininkas, plėtojantis savo verslą išnuomotose patalpose, kuriam reikalingas finansavimas parduotuvės remontui ir įrengimui. Tai atliekama kilnojamojo turto įkeitimu. Tačiau kartu įkeičiama ir “gera valia”, ir nuomos teisė, užtikrinant, kad prievolės nevykdymo atveju nesutriks kasdieninė parduotuvės veikla. Bendras įmonės įkeitimas padeda išvengti atskirų procesų dėl prievolių įvykdymo užtikrinimo iš įvairaus turto.
‹
›
×