Visų pirma reikia apibrėžti kas yra lazerinis gulsčiukas. Tai matavimo prietaisas, brėžiantis nuo vienos iki trijų, viena kitai statmenų plokštumų. Jo darbines plokštumas formuoja ne besisukantis lazerio spindulys, kaip lazeriniuose nivelyruose, o lazerio spindulys, kurį optinė prizmė išskleidžia į liniją.
Lazerinis gulsčiukas visų pirma skirtas vidaus darbams. Lauke, dienos metu, lazerio spindulys tampa beveik nematomas. Dauguma lazerinių gulsčiukų veikia su lazerio spindulio imtuvu, bet imtuvo reakcijos greitis yra mažesnis nei lazerinio nivelyro. Darbas su imtuvu lazeriniam gulsčiukui nėra pagrindinė jo funkcija. Jei didesnę dalį darbų atliekate lauke, reiktų rinktis optinį arba lazerinį nivelyrą.
Plokštumų skaičius
Lazerinis gulsčiukas dažniausiai turi horizontalią ir vieną arba dvi vertikalias, viena kitai statmenas, plokštumas.
Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis lazerinį gulsčiuką yra tai, kokių plokštumų jums gali prireikti.
Pakabinamoms luboms, grindims, elektros instaliacijai, palangėms, spintelių pakabinimui užteks horizontalios plokštumos.
Sienų plytelių klijavimui, durų staktų statymui, sienų montavimui reikalinga ir vertikali plokštuma.
Pertvarų montavimui stačiu kampu, grindų plytelių klojimui verta pagalvoti apie lazerinį gulsčiuką su dviem vertikaliomis, viena kitai statmenomis, plokštumomis.
Dažnai lazerinis gulsčiukas brėžia nepilną plokštumą. Tokio lazerinio gulsčiuko pavyzdys būtų taip vadinamas lazerio kryžius. Ant sienos bus matomos horizontali ir vertikali lazerio linijos skleidžiamos 110º-170º kampu. Jei reikalinga horizontali plokštuma į priešingą pusę, paprasčiausiai galite lazerinį gulsčiuką apsukti. Lazerio linijos aukštis nepasikeis. Tačiau jei su šiuo lazerio kryžiumi nutarsite patikrinti statų kampą ant grindų ar lubų, to verčiau nedarykite. Tai viso labo bus dviejų linijų projekcija, ir ji nebūtinai sudarys statų kampą.
Norint gauti statų kampą ant grindų ar lubų, reiktų įsigyti lazerinį gulsčiuką su dviem vertikaliomis linijomis. Montuojant pertvaras 90º, svarbu, kad šios linijos susikirstų ant grindų, arba lazerinis gulsčiukas turėtų statmeną tašką žemyn. Tokiu būdu jūs turėsite stataus kampo pradžią.
Pertvarų montavime patogi lazerinio gulsčiuko savybė yra ta, kad jo sukimosi centras sutampa su vertikalių plokštumų susikirtimo centru. Tokio tipo prietaisai dažniausiai turi mikrometrinį sraigtą, su kuriuo galima tiksliai pasukti vertikalią ašį, kol ji sutaps su reikiamu tašku. Šią savybę turi ne visi lazeriniai gulsčiukai. Tokie prietaisai dažniausiai būna ovalo formos ir turi nedidelį stovą su trimis reguliuojamomis kojytėmis. Reguliuojamos kojytės labai praverčia, kai lazerinį gulsčiuką norima pastatyti ant nelygaus paviršiaus. Tačiau jie turi ir trūkumą – tai ne toks patogus tvirtinimas prie sienos.
Apie kitus svarbius parametrus renkantis lazerinį gulsčiuką rasite kitoje dalyje: https://www.gta-city.lt/lazerinis-gulsciukas-kaip-ji-issirinkti-ii-dalis/