Artimo žmogaus netektis – pats didžiausias gyvenimo išbandymas, sunkiausia akimirka. Visai nesvarbu, ar artimas žmogus iškeliavo iš šio pasaulio netikėtai ar iš gyvenimo jį išlydėjo neįveikiama liga, o gal garbi senatvė – artimiesiems ši netektis itin sunkiai pakeliama. Užklupus artimo žmogaus netekčiai iškyla pagrindinis klausimas – rinktis įprastą laidojimo metodą ar kremavimo paslaugą? Jeigu žmogus prieš mirtį išreiškė aiškią nuomonę, kokiu būdu norėtų būti palaidotas, žinoma, paskutinį norą reikėtų gerbti. Tačiau kaip elgtis, jeigu šio nemalonaus klausimo nespėjote aptarti. Kokiu būdu išlydėti artimą žmogų į amžiną kelionę?
Vieno, teisingo atsakymo tikrai nėra. Šiais laikais kremavimas yra populiaresnis pasirinkimas, tačiau, jeigu velionis buvo itin konservatyvus, senų pažiūrų žmogus – protingiau būtų rinktis įprastą, laidojimo karste metodą. Nors laidojimas urnoje yra psichologiškai parankesnis, mažiau emocinę būklę traumuojantis pasirinkimas artimiesiems, draugams ir kitiems laidotuvių dalyviams, tačiau visų pirma reikėtų atsižvelgti į velionio žmogaus asmenybę, atsiminti jo požiūrį, nusistatymus. Jeigu velionis sulaukė itin garbaus amžiaus arba gyveno konservatyvesnes pažiūras turinčioje kaimo vietovėje, tikrai tikėtina, jog ir susirinkusiems velionio kaimynams ar artimiems senyvo amžiaus žmonėms, tradicinis laidojimo metodas pasirodys priimtinesnis.
Visgi, šiais laikais, tikrai didesnė dalis visuomenės galvoja, jog kremavimas yra estetiškesnis, oresnis laidojimo metodas. Visai neseniai kremavimo paslaugą rinkosi tik patys drąsiausi, itin intelektualūs ar žymūs žmonės. Šiais laikais šia tendencija seka ir didžioji dalis įprastos visuomenės. Kremavimo paslauga suteikia mažesnę emocinę traumą, šiek tiek sušvelnina nemalonius laidotuvių pojūčius. Laidojimo urnoje procesas vyksta lygiai taip pat, kaip įprasta laidojimo ceremonija. Pagrindinis šių procedūrų skirtumas – laidojimas urnoje padeda išvengti širdį veriančio susitikimo su jau negyvu žmogumi. Dėl šios priežasties visas laidotuvių procesas tampa šiek tiek šviesesnis, mažiau gniuždantis.
Žinoma, dar galime sutikti skeptikų, kurie mano, jog kremavimas yra nederamas, netinkamas laidojimo metodas. Tačiau kasmet skeptikų mažėja, o didžioji dalis žmonių vis dažniau renkasi kremavimo paslaugą ir į paskutinę kelionę išlydi artimą žmogų oriai, estetiškai ir pagarbiai.