Nemiga – erzinanti, sekinanti ir paslaptinga – su amžiumi tampa liūdna kasdienybe. Miego modelis radikaliai pasikeičia perkopus 55 metų amžiaus ribą, kada sutrinka organizmo vidinis laikrodis ir smarkiai sumažėja svarbių miego hormonų. Taip pat nemažai įtakos turi ligos, vaistai ir net kasdienis miego bei būdravimo režimas. Gera žinia ta, kad Jūs neprivalote taikstytis su bemiegėmis naktimis ir nuovargiu dienomis. Kaip įveikti didėjančią nemigos riziką ar visai jos išvengti?
Būkite aktyvūs dieną. Nors jums gali atrodyti, kad dėl miego trūkumo jaučiatės apsnūdę ir apatiški, iš tikrųjų yra atvirkščiai. Vienas stipriausių nemigos išsivystymo rizikos veiksnių yra per mažas fizinis aktyvumas. Tad jeigu yra galimybė, mankštinkitės gryname ore ir didinkite fizinį aktyvumą – lipkite laiptais, užsiimkite mėgstama aktyvia veikla, dažniau atlikite judrius namų ruošos darbus.
Po pietų gerkite žolelių arbatą arba vandenį. Venkite kavos, taip pat tokių kofeino turinčių produktų kaip šokoladas, Coca Cola, kiti gaivieji gėrimai, juodoji, žalioji ar baltoji arbata. Net šiek tiek kofeino suteikia žvalumo, o pagyvenę žmonės gali būti jam itin jautrūs. Kofeinas blokuoja smegenyse išsiskiriantį adenoziną, kuris sukelia mieguistumą ir padeda užmigti.
Pasikelkite nuotaiką. Dvi valandos prieš miegą išjunkite televizorių, klausykitės Jums patinkančios muzikos, užsivilkite pačią minkščiausią pižamą. Apskritai, kuo geresnė Jūsų savijauta, kuo geresnės nuotaikos būdraujate, tuo ramesnis Jūsų vakaras ir pasiruošimas miegui. Dažniau save stebinkite, kelkite nuotaiką: lankykite mėgstamus užsiėmimus, pasidažykite, nusipirkite naują porą batų, dekoruokite namų puodelius, netgi tokie darbai kaip baldų perstumdymas ar vonios restauravimas gali suteikti puikių emocijų, todėl miegosite ramiau.
Tą pačią atnaujintą vonią galite pasitelkti miego sutrikimams šalinti: pasilepinkite karšta vonia. Valandą ar dvi valandas prieš eidami į lovą, pasinerkite į šiltą vonią, kad kraujagyslės išsiplėstų ir organizmas išskirtų šilumą – po tokio natūralaus atvėsimo apima mieguistumas.
Jei prabundate penktą valandą ryto – kelkitės. Jūsų organizmo vidinis laikrodis greičiausiai nusistatė taip, kad anksti keltumėtės ir anksti eitumėte miegoti.
Sukurkite kampelį, kuriame viešpatauja tvarka. Jūsų smegenys nusipelnė ramios, malonios aplinkos, kurioje nebūtų nerimą keliančių daiktų, tokių kaip skalbiniai, šūsnis žurnalų, krūva sąskaitų ir pan. Miegamojo sienas išdažykite raminančia spalva. Lovą geriausia statyti palei vidinę kambario sieną, vengiant gatvės ar mėnulio šviesos, galimo triukšmo.