Šiandien įprasta, jog daugeliui gimimo diena – pati svarbiausia diena metuose. Bet, žinoma, taip buvo ne visada. Kada atsirado tradicija paminėti tokią dieną ir kaip šventimo būdai keitėsi, bėgant laikui?
Gimimo dienos minėjimas prasidėjo kartu su kalendoriaus sudarymo pradžia. Tai leido žmonėms geriau suvokti laiko kaitą, metų laikus ir tuo pačiu stebėti savo gyvenimo trukmę. Pasikartojimai gamtoje, mėnulio ciklas nulėmė pirmųjų kalendorių atisradimą dar šeštame amžiuje prieš mūsų erą – panašiu metu atkreiptas dėmesys ir į žmogaus gimtadienį.
Tiesa, pradžioje tokia diena siedavosi ne su linksmybėmis, kaip šiandien, o veikiau priešingai – matyta, jog gimimo dienos metu žmogų aplanko demonai, kuriuos reikia išvaryti. Dėl šios priežasties bendruomenės nariai susiburdavo prie laužų, pastatydavo sukaktuvininką į centrą ir šūkaudavo, siekdami išgąsdinti piktąsias dvasias.
Laikui bėgant, gimtadienis įgavo kitokią prasmę – pirmieji juos pradėjo švęsti privilegijuoti karaliai, rengiantys prašmatniausias puotas, vėliau, kukliai savo šventę pradėjo minėti ir žemesniojo sluoksnio atstovai.
Šiandien žmonės visame pasaulyje, nepriklausomai nuo socialinės padėties, švenčia savo gimimo dienas. Valstybės turi skirtingas tradicijas ir papročius.
Pavyzdžiui, danai savo gimimo dienos proga gali pasijausti lyg svarbiausi valstybės gyventojai. Tą dieną ant jų namų iškeliama vėliava, reiškianti, jog yra priežastis švęsti. Tuo tarpu Olandijoje, penktojo, dešimtojo, penkioliktojo, dvidešimtojo ir dvidešimt pirmojo gimtadienio proga sukaktuvininkas yra gausiai apipilamas dovanomis – šios gimimo dienos yra laikomos karališkomis.
Jeigu daugumoje vakarų valstybių pagrindinis gimimo dienos akcentas yra tortas, Azijoje, pavyzdžiui, Kinijoje ir Filipinuose, daug svarbiau suvalgyti porciją makaronų. Jie simbolizuoja ilgą gyvenimą. Indijoje bei Japonijoje didelis dėmesys skiriamas aprangai – ji privalo būti ryški ir tvarkinga, kadangi tai prišaukia sėkmę. Gražiai 21-ąją gimimo dieną pamini Pietų Afrikos gyventojai – tądien kiekvienas gauna raktą, simbolizuojantį naująjį gyvenimo etapą, galimybes atverti visų svajonių ir tikslų duris.
Taigi, gimimo diena, kaip ir daugelis kitų tradicijų, yra šiandieninės kultūros dalis, turinti ištakų, siekiančių kelis tūkstančius metų. Kad ir kaip skirtingai ją švenčia žmonės skirtingose pasaulio vietose, daugelis pripažįsta – ši diena yra itin laukiama ir džiugi.