Kita

Ką reikėtų žinoti apie geodeziją?

geodezijaTikriausiai daugelis iš mūsų mieste ar už jo ribų esame matę žmones, kurie su tam tikrais prietaisais, primenančiais senovinius fotografavimo aparatus, kažką atlieka, o būdami maži, įsivaizdavome, jog taip mus fotografuoja. Deja, nors ir norėtume, tačiau tiems žmonėms mes esame tikrai neįdomūs, nes jie dirba savo darbą – atlieka geodezinius matavimus.

Geodezija – tai mokslas, kuris tiria žemės formą, o šios srities specialistai atlieka kokybiškus įvairių vietovių matavimus, kurių dėka galima statyti tam tikrus pastatus, atlikti kasinėjimo darbus, pamatuoti sklypus. Taip pat jų dėka galima sudaryti ir parengti tikslius žemėlapius bei įvairių projektų planus.

Dažnai pasitaiko tokių atvejų, kai kaimynai nepasidalina tam tikro žemės sklypo ploto. Tiek vienas, tiek kitas tvirtina, jog tai priklauso būtent kažkuriam iš jų. Pažvelgus į senus dokumentus, kartais būna labai sunku nustatyti, kam iš tiesų priklauso ta vieta, nes pagal blogai parengtus dokumentus gali pasirodyti, jog abu asmenys turi vienodą teisę į nepasidalijamą sklypo dalį. Tokiu atveju gali padėti geodeziniai matavimai, kurie tiksliai parodys ir nustatys, kurioje vietoje vieno sklypo ribos baigiasi, o kur prasideda kito asmens teritorija.

Jeigu nusprendėte parduoti savo namą su žemės sklypu, Jums reikės atlikti geodezinius matavimus, kurie kainuoja tikrai nemažus pinigus. Taip pat ir įsigyjant būstą, pirkėjui bus aktualu ir jis atkreips dėmesį, ar padaryti matavimai tikslingi. Todėl yra verta pasidomėti, paklausinėti draugų ar pažįstamų, kurie parekomenduotų patikimas firmas, kurios savo darbą atlieka labai kruopščiai ir patikimai. Tokie matavimai, kai matuojamos žemės sklypo ribų posūkio taškai, koordinatės, vadinami – kadastriniais matavimais. Jie reikalingi įsigyjant, dalijant, sujungiant žemės sklypus, mišką, nekilnojamąjį turtą ir kt., taip pat reikalingi, kai keičiama žemės sklypo naudojimo paskirtis ir/ar pobūdis. Pastatų kadastriniai matavimai dažniausiai reikalingi norint tiksliai apibrėžti neklinojamąjį turtą, užfiksuoti jo dydį, vertę, fizinę būklę ir pan.

Topografiniai matavimai atliekami prieš projektuojant naujus statinus, pastatus, planuojant pakeisti esamas ar nutiesti naujas komunikacijas. Topografinė nuotrauka (toponuotrauka) leidžia geodezininkui atlikti visus reikalingus matavimus. Pagal tai galima sudarinėti tam tikrus žemėlapius, projektų planus. Derėtų nepamiršti, kad topografinė nuotrauka galioja vienerius metus. Praėjus šiam terminui, jeigu įvyks bent menkiausi pasikeitimai derinamos nuotraukos ribose, tada reikės daryti naujus matavimus. Todėl atlikus topografinius matavimus geriau iš karto, nieko neatidėliojant, imtis tam tikrų veiksmų ir judėti toliau į priekį.

Taigi, geodezija aktuali ne tik didelėms įmonėms, tačiau su ja galime susidurti kiekvienas, jei prireiks matuoti tam tikrą žemės sklypą ar rengti pastato planus. Jei vis dar dvejojate dėl matavimų tikslumų, patikėkite, jog geodezija tikrai galima pasitikėti, nes daugelis firmų dirba su šiuolaikine, modernia įranga, kuri leidžia atlikti pačius tiksliausius ir aukščiausios kokybės matavimus.