Medicina/Sveikata

Glaukoma – klastinga liga, kuria susirgti gali kiekvienas

Glaukoma tai liga, kurios metu vyksta nepastebima ir nuolat progresuojanti regos nervo degeneracija, kuri yra tiesiogiai susijusi su padidėjusiu kraujospūdžiu akies srityje.

Pradiniai glaukomos simptomai

Glaukomos požymiai: aukštas akispūdis, akies nervų atrofija.

Dėl nuolatinės skysčių apytakos sveika akis pasižymi stabiliu akispūdžiu. Sergant glaukoma, skysčių cirkuliacija akyje sutrinka – jie pradeda kauptis akies srityje, taip eksponentiškai didindami akispūdį. Aukštas akispūdis neleidžia kraujui laisvai cirkuliuoti, todėl prasideda akies nervų atrofija, suprastėja akies inervacija. Pradinėje šios ligos stadijoje žmogaus regėjimas tiesiog suprastėja, tačiau ligai įsišaknijus pastebimas žymus periferinio matymo suprastėjimas, regėjimo diapazono sumažėjimas, o blogiausiu atveju – visiškas regos netekimas. Svarbu paminėti, jog šie pokyčiai – nepataisomi, todėl būtina pulti gydytis jau tada, kai pasireiškia glaukomos pirmieji pozymiai. Kartais pasitaiko atveju, kai akispūdis praktiškai normalus, tačiau pas pacientą pastebimi glaukomos simptomai. Taip gali nutikti tada, kai akispūdis yra šalia viršutinės normavimo padalos, tačiau vis vien neigiamai paveikia akies kraujotaka ir sukelia akies nervo atrofija, todėl glaukomos simptomai gali pasireikšti labai individualiai

Pasitikrinti dėl glaukomos derėtų kiekvienam individui, įžengusiam į penktąją dešimtį.

Glaukomos priežastys

Dažniausiai glaukoma išsivysto pas asmenis, kurie yra vyresni nei 40 metų amžiaus. Didelę įtaką šios ligos atsiradimui turi kitos ligos – cukrinis diabetas ir aterosklerozė. Taip pat dėl glaukomos turėtų sunerimti asmenys, kuriem aukštas akispūdis yra įgimtas.

Kaip išvengti glaukomos

Kuo anksčiau asmuo kreipsis dėl medicininio glaukomos gydymo, tuo labiau tas gydymas bus efektyvesnis. Anaiptol, tam, kad gydymas praeitų sėkmingai, privalote skrupulingai ir pedantiškai vykdyti daktaro nurodymus, kurie ne visada gali Jums patikti. Pavyzdžiui, glaukoma ir alkoholis – nesuderinami dalykai, todėl švenčių metu teks gurkšnoti ne tikrąjį, o vaikišką šampaną. Taip pat derėtų visada su savimi turėti gydytojo jums išrašytus akių lašus, ypač tada, kai planuojate išvykti ilgesniam laikui (pavyzdžiui, pusdieniui) ir žinote, jog negalėsite grįžti namo. Taigi, glaukomos gydymo eiga priklauso tik nuo jūsų. Stenkitės vengti didelių fizinių ir emocinių krūvių, venkite streso. Sergant glaukoma vertėtų peržiūrėti ir savo mitybos racioną: valgykite daugiau augalinės kilmės produktų, sumažinkite baltymų vartojimą, venkite druskos, kofeino, aštrių prieskonių. Svarbiausia suprasti, jog glaukoma – ne pasaulio pabaiga, o tinkamai besigydydami pagerinsite ir savi bendrąją sveikatos būklę.