Medicina/Sveikata

Dantų implantai ir jų raida

Dantų implantaiPastaruoju metu geri dantų implantai visame pasaulyje tapo itin populiarūs dėka technologijų pažangos ir padidėjusių galimybių, kurios sąlygoja didžiulę sėkmingo implantavimo tikimybę ir užtikrina, kad atstatytas dantis funkcionuos beveik taip pat, kaip natūralus. Kaip ir daugelis pažangių medicinos ir odontologijos priemonių, implantai taip pat turi ilgametę savo raidos istoriją, per kurią jie buvo nuolat tobulinami, ir jų kokybė gerėjo. Tačiau dabartiniai klinikiniai tyrimai rodo, kad implantų efektyvumas yra pats didžiausias per visą jų egzistavimo istoriją.

Pirmieji implantai rasti majų tautybės moters palaikuose 1930 m. Palaikai buvo palaidoti 600-aisiais mūsų eros metais. Nors pradžioje buvo manoma, kad dirbtiniai dantys implantuoti po moters mirties, praėjus keturiasdešimčiai metų brazilų profesorius išsiaiškino, kad majų moters implantai (pagaminti iš jūros kriauklių) buvo implantuoti dar jai būnant gyvai. Tyrimai parodė, kad kaulas ataugo ties dviem iš trijų implantų. Tai rodo, kad anuomet sėkmės tikimybė buvo labai maža, tačiau akivaizdu, kad majų pažanga ir pasiekimai buvo didžiuliai.

Devynioliktajame amžiuje taip pat buvo eksperimentuojama su dantų implantais. Dažniausiai būdavo naudojamas auksas arba platina, o dantų implantai būdavo įstatomi nedelsiant po ištraukimo. Įdomus faktas, kad kiek anksčiau buvo bandymų implantuoti natūralų žmogaus dantį – tai leido sužinoti, kad žmogaus organizmas kito žmogaus dantį neabejotinai atmeta. Vėlgi, net ir tuo metu atlikti implantavimo bandymai nebuvo labai sėkmingi.

Šių implantų revoliucija galima vadinti 1950 m. pradžią, kai švedų ortopedijos chirurgas atlikinėjo kaulų atsistatymo ir gijimo bandymus, kurių metu suprato, kad implantavimui galima panaudoti titano varžtą. Tolimesni tyrimai leido jam sukurti sėkmingą implantavimo procedūros koncepciją ir pritaikyti tai praktikoje. 1965 m. savanoriui buvo implantuotas pirmasis titano dantų implantas. Nuo šio įvykio praėjus septyniolikai metų, išradėjas pristatė savo tyrimų duomenis Toronte vykusioje klinikinės odontologijos konferencijoje – tai tapo tvirtu žingsniu titano dantų implantų pripažinime.

Taigi, nuo to laiko praėjo jau ne vienas dešimtmetis. Naujųjų technologijų ir nuolat atliekamų tyrimų dėka dabartiniai dantų implantai yra patys moderniausi. Akivaizdu, kad šioje srityje padaryta didžiulė pažanga. Implantavimui pasitelkiami patys moderniausi ištekliai ir priemonės. Jų dėka implantai prigyja greitai ir sėkmingai tarnauja ne vienerius metus.